Naprawa nóżek centrali


Jak dużo może istnieć rozwiązań blokowania teleskopów nie wiem, ale wciąż potrafi mnie coś zaskoczyć. Tymczasem każdy techniczny pomysł może wyglądać na desce kreślarskiej idealnie, a w długoletniej eksploatacji okazuje się, że to nie było trafione. O ile zastosowanie lepszych materiałów często wystarczyłoby dla prawidłowego działania przez długie lata, ale księgowa licząca grosz do grosza nie pozwala na solidne wykonanie. Liczy się prędkość i łatwość produkcji, a nie żywotność produktu.

Na warsztat trafiły do mnie nóżki teleskopowe od centrali perkusyjnej. Blokowanie bardzo sprytne. Pręty nóżek mieściły się w otworze blokady. Poprzecznie umieszczony otwór sześciokątny na nakrętkę skręconą po drugiej stronie śrubą delikatnie zahaczał o tamten otwór. Silniejsze skręcenie dopychało goleń do ścianki powodując zakleszczenie i przy użyciu niewielkiej siły zblokowanie systemu. Dla lepszej pracy wykonano w nakrętce fazę. Z czasem okazało się, że odlew konstrukcji był zbyt słaby i pręt goleni wprasował się w ściankę rozbijając otwór w owal. W skrajnej sytuacji nakrętkę można było przeciągnąć na drugą stronę sześciokątnego otworu ledwo hamując pręta.

Jak zawsze z pomocą posłużył mosiądz. Najpierw rozwiercenie, a następnie wprasowanie tulei i lekkie piłowanie. Oczywiście gdyby nie tokarka to można by było jedynie pomarzyć o takiej naprawie.
detal detal detal detal detal detal detal detal
MJ
Skomentuj.
Brak komentarzy! Napisz pierwszy komentarz!


w górę

aktualnie

kontakt