Kółka do kabiny


Niestety żyjemy na świecie, który został absolutnie zdominowany przez chińską produkcję, która nie ma niestety czasem nic wspólnego z fachowym wykonaniem. Rozumie się, że obniżenie kosztów produkcji przyciąga, jednak w przypadku kółek do kabin prysznicowych coś poszło nie tak. O ile w niefachowo wykonanych detalach inżynierowie nie przewidzieli, że będą narażone na wodę, tak koszt nowych przekracza 40zł, więc nietanio. Kawałek mosiądzu, łożysko i plastik chyba nie jest tyle wart. Tym bardziej, że zastosowanie nieuszczelnianych łożysk w kabinie prysznicowej nie wróży im za długiego żywotu.

Z pomocą oczywiście może przyjść tokarka!

Wziąłem, więc mosiężny wałek i pokroiłem na odpowiednie kawałki.
cięciewałki
Następnie przystąpiłem do planowania powierzchni i do toczenia wzdłużnego.
planowanietoczenie wzdłużne
Gotowe detale prezentują się znakomicie, ale przydałby się jeszcze otwór w osi.
wałkiwałki
Gwintowanie uskuteczniłem za pomocą uchwytu wiertarskiego zamocowanego w imadle. Dzięki niemu materiał nie kaleczy się tak bardzo.
gwintowaniewałki nagwintowane
Kolejnym etapem było wykonanie zaokrąglenia na drugim końcu detali. Posłużyłem się specjalnie do tego przygotowanym nożem do promieni wykonanego ze złamanego wiertła HSS.
fazowaniewałki po obróbce
Przyszedł czas na wykonanie spłaszczenia. W trosce o bezpieczeństwo – ciężko utrzymać tak mały element – zastosowałem wcześniej użyty uchwyt wiertarski.
szlifowaniewałki spłaszczone
Teraz pozostało tylko wywiercić otwory i nagwintować.
wierceniewierceniegwintowaniegotowe detale
Niestety nie zachowały się żadne materiały z wykonania kółeczek z poliwęglanu. W pierwszej kolejności przyciąłem kwadraty, nawierciłem otwory i zamontowałem na stalowym wałku podtoczonym do odpowiedniej średnicy, następnie skręcałem całość śrubą. Po otrzymaniu owalu, posłużyłem się podobnie jak przy mosiężnych elementach nożem do promieni. Na końcu zająłem się podtoczeniem pod śrubę. Całość wyszła bardzo ładnie.
gotowe kółeczka
Teraz pozostało tylko skręcić śrubami i zamontować w kabinie.MJ
Skomentuj.
Brak komentarzy! Napisz pierwszy komentarz!


w górę

aktualnie

kontakt